Αρχική σελίδα » Το Φ.Π.Ψ. » Ακαδημαϊκές Μονάδες » Σπουδαστήρια » Σπουδαστήριο Ψυχολογίας

Σπουδαστήριο Ψυχολογίας

Διευθύντρια: Αναπλ. Καθηγήτρια Άννα Χριστοπούλου

Αναπλ. Διευθύντρια: Επίκ. Καθηγήτρια Λίσσυ Κανελλοπούλου

Το Σπουδαστήριο Ψυχολογίας στεγάζεται στον 5ο όροφο της Φιλοσοφικής Σχολής (αίθουσα 534). Περιλαμβάνει μεγάλο αριθμό ελληνικών και ξένων βιβλίων και περιοδικών σχετικών με την Ψυχολογία. Μεταξύ αυτών
περιλαμβάνονται πολλά σπάνια παλαιά βιβλία ψυχολογίας (π.χ. των Βορρέα, Wundt, Skinner, Jung κ.ά.). Στο χώρο αυτό στεγάζεται, επίσης, η προσωπική βιβλιοθήκη του καθηγητή Τριάντη. Υπάρχει ακόμη η δυνατότητα πρόσβασης σε ηλεκτρονικά περιοδικά.

Εκτός από τη βιβλιοθήκη του Σπουδαστηρίου, στην αίθουσα του Κέντρου Δημιουργικής Σκέψης διατίθενται ψυχομετρικά τεστ σε υποψήφιους διδάκτορες και μεταπτυχιακούς φοιτητές του Τομέα Ψυχολογίας. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν, μετά από συνεννόηση με τον επόπτη καθηγητή τους, να τα δανειστούν για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

Η βιβλιοθήκη του Σπουδαστηρίου είναι δανειστική για τα μέλη Δ.Ε.Π. και για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές των εξής μεταπτυχιακών προγραμμάτων: Σχολικής Ψυχολογίας, Κλινικής Ψυχολογίας και Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού. Δικαίωμα δανεισμού έχουν, επίσης, οι
μεταπτυχιακοί φοιτητές του Παντείου Πανεπιστημίου που κάνουν σπουδές στην Οργανωτική και Οικονομική Ψυχολογία, καθώς και οι υποψήφιοι διδάκτορες, οι οποίοι έχουν επόπτη μέλος Δ.Ε.Π. του Τομέα Ψυχολογίας. Η διάρκεια δανεισμού είναι για μία εβδομάδα. Οι προπτυχιακοί φοιτητές όλων των
σχολών του Πανεπιστημίου Αθηνών, καθώς και οποιοσδήποτε άλλος, μπορούν να δανείζονται υλικό αυθημερόν για φωτοτύπηση. Υπάρχει, επίσης, η δυνατότητα δανεισμού για το Σαββατοκύριακο με την επίδειξη της αστυνομικής τους ταυτότητας. Στο Σπουδαστήριο παρέχεται η δυνατότητα πρόσβασης στη βάση δεδομένων Psyc-Info, καθώς και στις υπόλοιπες ηλεκτρονικές υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες από το Πανεπιστήμιο Αθηνών μέσω της ηλεκτρονικής βιβλιοθήκης, στη διεύθυνση http://www.lib.uoa.gr.

Το Σπουδαστήριο Ψυχολογίας λειτουργεί καθημερινά τις εργάσιμες ημέρες από τις 9.00 έως τις 17.00 κατά τη χειμερινή περίοδο και από τις 9.00 έως τις 14.30 κατά τη θερινή περίοδο. Το Σπουδαστήριο παραμένει κλειστό κατά τη διάρκεια των θερινών διακοπών.

Τηλέφωνο: 210 727 7565, 210 727 7842

Βιβλιοθηκόνομος: Σοφία Ακριβοπούλου