Αρχική σελίδα » Προβολή Εκδηλώσεων

01.04.2014

Εθνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης

2-4/4/2014, Ελληνογερμανική Αγωγή

Το Eθνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο αποτελεί μέρος μιας πανευρωπαϊκής δράσης (European Student Parliaments on Science) στην οποία μετέχουν 17 χώρες με συντονίστρια χώρα τη Γερμανία (Wissenschaft im Dialog). Eίναι η πρώτη φορά που η χώρα μας συμμετέχει στο Eυρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβουλίο της Επιστήμης, με πρωτοβουλία της Science View, η οποία υλοποιεί το project σε συνεργασία με το Τμήμα Φιλοσοφίας Παιδαγωγικής και Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και την Ελληνογερμανική Αγωγή.
Οι μαθητές (Γυμνασίου και Λυκείου) θα μετέχουν σε πραγματικές κοινοβουλευτικές διαδικασίες, ενώ δρουν ως ερευνητές επιστημονικών θεμάτων με την αρωγή διακεκριμένων ειδικών και ακαδημαϊκών. Η κεντρική θεματική ενότητα είναι "Το μέλλον της πόλης" και τα θέματα προς διερεύνηση από τους Έλληνες μαθητές είναι τα εξής:

• Οι μετακινήσεις του μέλλοντος – μια νέα προσέγγιση στην πόλη
• Δημογραφικές εξελίξεις που επηρεάζουν την ανάπτυξη μιας πόλης
• Πόλη και Κλιματική αλλαγή
• Ενεργειακά, Βιοκλιματικά Σπίτια
• «Έξυπνη Πόλη»: Η δικτύωση της ζωής στα αστικά κέντρα

Στο τριήμερο event το οποίο θα πραγματοποιηθεί μεταξύ 2-4 Απριλίου 2014 στα εκπαιδευτήρια της Ελληνογερμανικής Αγωγής στην Παλλήνη Αττικής, οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να συνδιαλεχθούν με επιστήμονες, εξειδικευμένους σε κάθε θεματική και να ανταλλάξουν ιδέες και προτάσεις, με σκοπό να τις καταγράψουν στην τελική τους αναφορά. Θα υπάρξουν 5 ομάδες μαθητών – μια ομάδα ανά θεματική- που θα προέρχονται από διαφορετικά σχολεία και θα συζητήσουν το θέμα που έχουν επιλέξει. Θα καταλήξουν σε ένα τελικό παραδοτέο (report), όπου θα αποτυπωθούν οι τελικές ιδέες των παιδιών για το θέμα. Επιπλέον, θα πραγματοποιήσουν ένα ψήφισμα, για να εκλεγεί ένας μαθητής από κάθε ομάδα.
Πέντε (5) μαθητές θα επιλεγούν – ένας για κάθε θεματική περιοχή- για να εκπροσωπήσουν τις ομάδες τους στο Euroscience Open Forum - ESOF (http://esof2014.org/), το οποίο θα γίνει στην Κοπεγχάγη, στις 20 Ιουνίου του 2014, με καλυμμένα όλα τα έξοδα. Το ESOF αποτελεί το μεγαλύτερο ευρωπαϊκό συνέδριο για επιστήμονες και ερευνητικούς οργανισμούς σε όλα τα επιστημονικά πεδία. Εκεί θα συγκεντρωθούν οι μαθητές από τα μαθητικά κοινοβούλια των 17 χωρών, θα συζητήσουν τα θέματά τους και θα συνδιαλεχθούν με επιστήμονες διεθνούς φήμης.
To Eυρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης συντονίζεται από το φορέα: Wissenschaft im Dialog και συγχρηματοδοτείται από το ίδρυμα Robert Bosch Stiftung.

Πρόγραμμα τριημέρου